About us | APDS | Ranking | Academies | Dt. Associations | Tournaments | Results | Clubs | Photo Gallery | Archives | Contact | Home  
Upcoming Tournaments

CDTA AITA NS Tennis Tournament 2019
17/6/2019

TNTA AITA NS Tennis Tournament 2019
24/6/2019

Chennai Tennis Centre AITA Rs 1 Lakh Womens Tennis Tournament 2019
1/7/2019

KG Ramesh Tennis Academy AITA CS Tennis Tournament 2019
1/7/2019

MGC NS AITA NS Tennis Tournament 2019
8/7/2019

KTC AITA NS Tennis Tournament 2019
15/7/2019

CDTA AITA Mens Tennis Tournament 2019
15/7/2019

KTC AITA Rs.1 Lakh Mens Tennis Tournament 2019
29/7/2019

TNTA & IWTT AITA Wheelchair Tennis Tournament 2019
7/8/2019

Adidas Nationals Tennis Tournament 2019
12/8/2019

TTT ITF Junior International Tennis Tournament 2019
19/8/2019

KG Ramesh Tennis Academy AITA Veterans Tennis Tournament 2019
26/8/2019

KTC AITA Rs.1 Lakh Mens Tennis Tournament 2019
2/9/2019


Upcoming Events

No events


Online Registration

online player register now




Tip of the day


Tips from Paul Annacone - Tim Henmans coach

News Details Member's Section
Login:
Password:
Click here to register for newsletter, website



Latest Registrants

Over 4611 members and still counting!!

Pictures in gallery: 541

Latest Pictures:


SANMAR TNTA CHENNAI CITY CLUB 60+ VETERANS DOUBLES TENNIS LEAGUE CHAMPIONSHIP 2018 - 2019



Sanmar TNTA Inter Club 45+ Veterans League 2019



Sanmar TNTA League 2019 A Zone winners



Marina Open AITA Ranking Wheelchair Tennis Tournament 2018

8/1/2018

Please click here to view the draws:

- Mens Draws

- Mens Doubles Draws

- Womens draws

Click here for Order of Play on Thursday.

The results are as follows:

MEN SINGLES FIRST ROUND
C Ganagadharappa (KA) bt C. Nayan Sarathe (MP) 9-4,
Sankaravel N (TN) bt Sushil Namdeo Shinde (MH) W/O
(7) H. Madhusudan (KA) bt Hanumanthappa D N (KA) 9-0
(4) Shivaprasad (KA) bt Sathiyamoorthy (TN) 9-1
Arul M (TN) bt Devendra Bk (KA) 9-2
Shankarlinga Tavali (KA) bt Karthik M (TN) 9-0
(5) Suresh Kumar S (TN) bt Pandurangaswamy Vr (KA) 9-0
(6) Anil D Almedia (KA) bt Keshvan K (KA) 9-0
Devegowda Anjinappa (KA) bt Saravanan D (KA) 9-3
Dr. Kedar Kumar Mandal (ND) bt Basavaraj Kundargi (KA) 9-1
(3) D. Mariappan (TN ) bt Indhara Bs (KA) 9-0
(8) M. Gabriel (TN) bt Ganesan M (TN) 9-2
Indrajeet Pandey (UP) bt Alexander James S (TN) 9-8(3)
Moulali M G (KA) bt Anjenappa M (KA) 9-1
(2) Balachander S (TN) bt Sathasivam Kannupayan (TN) 9-1

WOMEN SINGLES ROUND ROBIN
Khushbu Ganatra (KA) bt Ruth Rajewswari (TN) 9-1
Shilpa K P (KA) bt Sudha A (TN) 9-0
Prathma Rao (KA) bt Ruth Rajeswari (TN ) 9-0
Shilpa Kp (KA) bt Geetha Chouhan (KA) 9-0

MEN DOUBLES FIRST ROUND
Gabriel/Suresh Kumar bt Hanumanthappa / Indudhara 9-0
Dr. Kedar Mandel / Anjinappa bt. Karthik M / Sankaravel 9-5
Deve Gowda/ Gangadharappa bt. Pandurangaswamy/ Basavaraj K 9-6
Arul M / Alexander James bt. Kesaven K / Devendra 9-0
Shankarlinga / Ganesan bt. Saravanan / Moualali 9-5
Shivaprasad / Madhusudan bt. Anil Almeda / Indrajeet Pandey 9-4

Site maintained by OHM Solutions