About us | APDS | Ranking | Academies | Dt. Associations | Tournaments | Results | Clubs | Photo Gallery | Archives | Contact | Home  
Upcoming Tournaments

KG Ramesh Tennis Aca. AITA TS Tennis Tournament 2018
17/12/2018

KTC AITA CS Tennis Tournament 2018
24/12/2018

KTC AITA CS Tennis Tournament 2018
31/12/2018

St. Michaels State Ranking Tennis Tournament 2019
14/1/2019

Trichy District Tennis Assn AITA CS Tennis Tournament 2019
19/1/2019


Upcoming Events

No events


Online Registration

online player register now




Tip of the day


Tips for Good serving

News Details Member's Section
Login:
Password:
Click here to register for newsletter, website



Latest Registrants

Over 4513 members and still counting!!

Pictures in gallery: 476

Latest Pictures:


YMCA TTT ITF Juniors Tennis Tournament 2018



ADIDAS MCC JUNIOR NATIONALS 2018



ADIDAS MCC JUNIOR NATIONALS 2018



Marina Open AITA Ranking Wheelchair Tennis Tournament 2018

8/2/2018

Please click here to view the draws:

- Mens Draws

- Mens Doubles Draws

- Womens draws



Click here for Order of Play on Friday.


The results are:
Shivaprasad gets passed Suresh Kumar
In the Quarterfinals of the 2nd Marina Open AITA Wheelchair Tennis Tournament being held at the SDAT Tennis Stadium, Nungambakkam the top 3 seeds Shekar Veeraswamy (KA), Balachander S (TN) and D. Mariappan (TN ) moved into the Semifinals in a comfortable manner.

The 4th seed Shivaprasad of Karnataka was rusty at the start and Suresh Kumar of Tamil Nadu capitalized on this to win the set but after this stage it was Shivaprasad who went all the way as he downed the tiring Suresh Kumar in the 3rd set and move into the Semifinals.
Prathima Rao will face A. Sudha and Shilpa K P will face Khushbu Ganatra at the Womens Semifinals tomorrow.

MEN SINGLES SECOND ROUND
(1) Shekar Veeraswamy (KA) bt C Ganagadharappa (KA) 9-0
(7) H. Madhusudan (KA) bt Sankaravel N (TN) 9-0
(4) Shivaprasad (KA) bt ARUL M (TN) 9-5
(5) Suresh Kumar S (TN) bt Shankarlinga Tavali (KA) 9-1
(6) Anil D Almedia (KA) bt Devegowda Anjinappa (KA) 9-0
(3) D. Mariappan (TN ) bt Dr. Kedar Kumar Mandal (ND) 9-0
(8) M. Gabriel (TN) bt Indrajeet Pandey (UP) 9-6
(2) Balachander S (TN) bt Moulali M G (KA) 9-0

MEN SINGLES QUARTER FINALS
(1)Shekar Veeraswamy (KA) bt (7) H. Madhusudan (KA) 6-1 6-1
(4) Shivaprasad (KA) bt (5) Suresh Kumar S (TN) 3-6 6-3 6-3
(3) D. Mariappan (TN ) bt (6) Anil D Almedia (KA) 6-2 6-3
(2) Balachander S (TN) bt (8) M. Gabriel (TN) 6-2 6-1

WOMEN SINGLES ROUND ROBIN
Sudha A (TN) bt Geetha Chouhan (KA) 9-0
Prathma Rao (KA) bt Khushbu Ganatra (KA) 9-0

MEN DOUBLES FIRST ROUND

S. Balachandar (TN) / V. Shekar bt. D. Shankarlinga (KAR) / M. Ganesan (TN) 6-0, 6-1
M. Gabriel / S. Suresh Kumar (TN) bt Deve Gowda/ Gangadharappa (KAR) 6-2,6-1
Shivaprasad / Madhusudan (KAR) bt. Arul M / Alexander James (TN) 6-0,6-1
D. Mariappan / Sathasivam Kannupayan (TN) bt Dr. Kedar Kumar Mandal (DL) / M. Anjinappa (KAR) 6-0, 6-0

Site maintained by OHM Solutions